Kopanie stawów

Jedną z usług, jakie można zlecić naszej firmie jest kopanie stawów oraz innych zbiorników wodnych np. retencyjnych. To inwestycja realizowana dla klientów z miejscowości: Rzeszów, Krosno, Łańcut oraz innych na podkarpaciu. Większe inwestycje realizujemy w całej Polsce. Do jej realizacji wykorzystujemy niezawodne koparki renomowanych marek, które radzą sobie świetnie w ekstremalnych warunkach terenowych.

Kopanie stawów – kwestie formalne do załatwienia

Aby podjąć się kopania stawów musimy być pewni, że klient załatwił formalności związane z tą inwestycją. W przypadku oczka wodnego lub innego zbiornika wodnego do 30 metrów kwadratowych – wystarczy tylko zgłoszenie tego faktu do właściwego urzędu. Jeśli jednak klienta interesuje znacznie większy staw czy inny akwen – potrzebne jest odpowiednie pozwolenie, które wydaje miejscowe starostwo powiatowe. Zgodnie bowiem z prawem obowiązującym w naszym kraju wszystkie zbiorniki wody wraz z odpływami i dopływami na terenie Polski są własnością państwa. Dlatego na każdy staw powyżej 30 metrów kwadratowych, które klient chce mieć na swoim prywatnym terenie, musi otrzymać stosowną zgodę.

Metody kopania stawów

Wersja przepływowa to najdroższa, ale za to najlepsza metoda kopania stawów. Dzięki jej zastosowania stawy czerpią wodę z okolicznych rzek, jezior lub innych ujęć wody. Co za tym idzie – trzeba załatwić kolejną porcję formalności. To bowiem nakazują przepisy ustawy o rybactwie śródlądowym, mówiące o podziale wód płynących na obwody rybackie. Te z kolei są użytkowane przez różne organizacje i osoby prywatne. Aby więc nie było problemu z tym, że ryby z innych stawów czy akwenów trafią do naszego i trzeba będzie je oddać właścicielom, potrzebne jest pozwolenie wodnoprawne na tzw. pobieranie pożytków z wód, a więc zgodny z prawem odłów ryb.

Stawy o powierzchni większej niż 10 ha podlegają jeszcze dodatkowo ustawie o ochronie środowiska. Nakazują one kontrolowanie norm wód odprowadzanych z akwenu. Dlatego najczęściej buduje się przy nich specjalne zbiorniki (osadniki), które odbierają i naturalnie uzdatniają zanieczyszczoną wodę.

Kopanie stawów metodą przepływową wiąże się m.in. z opracowaniem projektu i zatrudnieniem firmy, która świadczy takie usługi.

Możliwe jest również wykopanie stawu z wodą stałą (sadzawka), gdzie podłoże jest z gliny lub iłu. Za pomocą koparki i wykwalifikowanego oraz doświadczonego operatora kształtuje się dno, brzegi oraz zejście, aby zabezpieczyć zbiornik przed ewentualnym przelaniem wody lub zniszczeniem stawu przez rzekę, która wylała.

Zlecenia na wykopanie stawów przyjmujemy zarówno od osób, które chcą mieć zbiornik na prywatnej posesji, jak i na życzenie firm, które zajmują się przykładowo hodowlą ryb.

Żwir, piasek, pospółka Rzeszów, Łańcut | Jeziorek Żwir, piasek, pospółka Rzeszów, Łańcut | Jeziorek Żwir, piasek, pospółka Rzeszów, Łańcut | Jeziorek

ZRR i ZEKiRZ

Medynia Łańcucka 207
37-126 Medynia GłogowskaPiotr Jeziorek
współwłaściciel / składanie zamówień
Sławomir Jeziorek
przygotowanie produkcji / ofertowanie
Leszek Dziubek
współwłaściciel / składanie zamówień
Marek Dziubek
koordynacja robót

Współpracujemy z